Jak samodzielnie zamontować rolety wewnętrzne?

Czy można zamontować rolety szybko, profesjonalnie i zupełnie samodzielnie? Tak, jest to możliwe i nie powinno sprawić większej trudności. Wybór i zakup rolet wiąże się z koniecznością zamontowania ich na ścianie lub skrzydle okna. Możemy w tym celu zatrudnić fachowca lub zrobić to samodzielnie. Jak przebiega montaż rolety wewnętrznej i jakich narzędzi potrzebujemy, by go wykonać?

Montaż rolet wewnętrznych krok po kroku

Producenci rolet oferują szeroki asortyment zróżnicowany pod różnymi względami: estetycznymi, kolorystycznym, a także praktycznym. Samodzielnie najczęściej montuje się rolety klasyczne w kasecie albo mini rolety. Tego rodzaju rolety sprawnie można zamontować przy pomocy podstawowego sprzętu, który znajduje się niemal w każdym domu: wiertarki, zestawu śrubokrętów, miarki, poziomicy, ołówka oraz śrub i kołków, które zazwyczaj dołączone są do zestawu wraz z roletami.

I. Montaż rolet w kasecie do powierzchni ściany

Najczęściej sposób ten wykorzystywany jest w roletach klasycznych. Sposób bardzo praktyczny wówczas, gdy nasze okna mają dużą powierzchnię i wyraźne wnęki okienne. Mankamentem tak zainstalowanych rolet jest brak możliwości otworzenia okna, jeżeli rolety będą zsunięte.

Jeżeli zamontujemy rolety wewnątrz wnęki okna, powinniśmy pamiętać o tym, że dobrze, jeżeli w takim przypadku roleta jest przynajmniej 4 cm szersza od ościeżnicy.

Przy montażu na zewnątrz wnęki okna, szerokość rolety powinna być większa od szerokości naszego okna o ok. 20 cm.

Podczas samodzielnego montażu rolet wewnętrznych należy wykorzystać miarkę, poziomicę i ołówek do zaplanowania na ścianie montażu uchwytów mocujących.

  1. W pierwszej kolejności, przed montażem rolet, trzeba zmierzyć, czy roleta znajduje się w takiej samej odległości po obu stronach okna.
  2. Następnie przykładamy w wybrane miejsce kasetę z roletą i sprawdzamy, czy nie będzie przeszkadzała podczas otwierania okna.
  3. W zaznaczonych ołówkiem miejscach nawiercamy otwory i wkładamy w nie kołki. Należy dobrać kołki przeznaczone do materiału, z którego zbudowana jest ściana.
  4. Przykładamy uchwyty do otworów wywierconych w ścianie i przykręcamy je. Przy mocowaniu drugiego uchwytu należy raz jeszcze upewnić się, czy został on prawidłowo zmierzony i odległość rolet od okien jest identyczna po obu stronach.
  5. Po zamocowaniu uchwytów umieszczamy w nich kasetę z roletą.

Na łańcuszku koralikowym należy umieścić górne i dolne blokady pomocne podczas zwijania rolet. Należy zadbać o to, aby dolny profil nie wsuwał się pod wałek rolety, powinien znajdować się pod nią. Dolny profil rolety również nie powinien opierać się na parapecie. Na łańcuszku służącym do kontrolowania ruchu rolet należy umieścić ograniczniki, które będą blokowały roletę we właściwym miejscu.

II. Montowanie rolet do skrzydła okna

Zamontowanie rolet do skrzydła okiennego doskonale sprawdza się w przypadku mini rolet albo klasycznych rolet bez kasety. Tego rodzaju

rozwiązanie stosowane jest również do rolet w kasecie. Zaletą tego sposobu montażu jest to, że umożliwia swobodne otwieranie okna nawet przy zsuniętej rolecie.

  1. Przed montażem rolet należy odtłuścić i dokładnie oczyścić powierzchnię całego skrzydła okiennego i zwrócić szczególną uwagę na miejsca, do których będą mocowane uchwyty do rolet.
  2. Podobnie jak podczas montażu rolet w kasecie do powierzchni ściany, także i tutaj należy w pierwszej kolejności zamontować uchwyty w ramie. Można w tym celu zastosować specjalnie dedykowane do tego wkładki klejące, klej lub taśmę piankową. Ich zastosowanie pozwoli uniknięcia wiercenia otworów, które mogłyby pozostać trwałym śladem w ramie okna. Przy demontażu rolety zamocowanej przy użyciu np. wkładki klejącej, nie pozostaną żadne ślady, naruszające powierzchnię okna.
  3. Gdy uchwyty do rolety są już zamontowane w ramie okna, należy w rurce umieścić z jednej strony mechanizm łańcuszkowy, a z drugiej strony końcówkę plastikową.
  4. Końcowym etapem montażu rolet jest dopasowanie ich do uchwytów i odpowiednie zabezpieczenie elementem, który jest dołączony do zestawu.

Jak zamontować plisy?

Zachęcamy do zapoznania się z filmem instruktażowym, pokazującym jak krok po kroku zamontować plisy w swoim domu:

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy, porady albo wskazówek, jak poradzić sobie z montażem rolet, zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem: 577 118 567. Nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.