Rolety zewnętrzne elektryczne – jak działają i jakie wybrać?
Rolety automatyczne zewnętrzne stają się coraz częstszym wyborem, zarówno wśród inwestorów prywatnych jak i developerów. Zapewniają one wygodę użytkowania, pomagają oszczędzać energię i stanowią dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe. Stojąc przed wyborem rolet zewnętrznych elektrycznych, musimy zdecydować jaki rodzaj sterowania chcemy mieć w swoim domu. Nie jest to wybór oczywisty, dlatego tym tekstem chcemy rozjaśnić wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące tego elementu wyposażenia domu.
Zalety rolet zewnętrznych elektrycznie sterowanych
Tradycyjne i do niedawna najpopularniejsze rolety sterowane są mechanicznie. W przypadku modeli wewnętrznych wykorzystywane są do tego taśmy, koraliki lub sznureczki a w roletach zewnętrznych jest to zwijarka z korbą. Wybór sterowanie elektrycznego pozwala uniknąć konieczności używania siły, co ma znaczenie szczególnie przy ciężkich, zewnętrznych roletach z aluminium. Jest on również znacznie wygodniejszy, bowiem za pomocą jednego przycisku możemy podnieść lub opuścić roletę bez praktycznie żadnego wysiłku. Dodatkowo rolety zewnętrzne elektryczne sterowanie stają się coraz popularniejsze, co przekłada się na coraz niższą cenę i lepszą dostępność.
Rodzaje silników w roletach elektrycznych
Rolety zewnętrzne sterowanie elektryczne działają dzięki silnikom mającym za zadanie podnosić i opuszczać materiał, z którego wykonana jest zasłona. Istnieją dwa rodzaje silników, które należy dobierać do masy, a także powierzchni osłony. Tradycyjny silnik rolety zewnętrznej elektrycznej posiada mechaniczną krańcówkę, która reguluje się pokrętłami. Nowoczesne modele coraz częściej wyposażone są w krańcówkę elektryczną. Mają one ogromną zaletę, bowiem osłona zatrzyma się, gdy spotka przeszkodę mechaniczną. Takie rozwiązanie zapobiegnie psuciu się rolet w zimie, gdy zalegający śnieg może blokować cały układ.
Rodzaje sterowania rolet zewnętrznych elektrycznych
Rolety zewnętrzne elektryczne dzielimy na dwa główne rodzaje: sterowane przewodowo i radiowo. Rolety zewnętrzne elektryczne sterowane przewodowo wymagają instalacji elektrycznej pomiędzy silnikiem rolety a jej włącznikiem. Ten rodzaj rolet obsługujemy za pomocą zamontowanych na ścianie przełączników klawiszowych lub włączników z zegarem sterującym. Przełączniki takie mogą sterować jedna roleta lub całą grupą rolet. Jednak przy sterowaniu grupowym niezbędne jest zamontowanie specjalnych przekaźników chroniących silnik przed uszkodzeniem i przegrzaniem.
Z kolei rolety zewnętrzne elektryczne sterowane radiowo są obsługiwane przy pomocy nadajników, czyli urządzeń zdalnie nadających sygnał do silnika za pomocą fal radiowych. Najnowocześniejsze nadajniki do rolet możemy dodatkowo podzielić na:
- nadajniki naścienne oraz przenośne, czyli piloty. Nadajniki naścienne trudno jest zgubić, jednak wymagają każdorazowego podejścia do nich. Z kolei piloty są wygodniejsze, jednak łatwiej je zgubić i są narażone na wstrząsy.
- nadajniki jednokanałowe i wielokanałowe. Ilość kanałów wyznacza tutaj ilość rolet lub też grup rolet. W domach jednorodzinnych zazwyczaj stosuje się kilka kanałów (6, 9, a nawet 12). Na rynku znaleźć można jednak nawet nadajniki 240-kanałowe stosowane zazwyczaj w budownictwie publicznym.
Jaki rodzaj sterowania wybrać?
To, jaki rodzaj sterowania zdecydujemy się wybrać, zależy od naszych upodobań i ilości rolet w budynku. Jedni użytkownicy będą w stanie bardziej zaufać sterowaniu przewodowemu dostępnego zawsze w tym samym miejscu. Inni docenia przenośnego pilota. Niektórzy użytkownicy cenią sobie połączenia „mieszane”, czyli zamienne stosowanie obu rodzajów sterowania. W takich przypadkach użytkownik ma do dyspozycji zarówno pilota jak i przełączniki klawiszowe przy każdej z rolet. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość korzystania z rolet zewnętrznych, nawet w sytuacji zagubienia pilota.