Lublin rolety

Czym różnią się rolety natynkowe od rolet podtynkowych?

Rolety zewnętrzne stają się coraz częstszym wyposażeniem, zarówno domów jednorodzinnych jak i lokali usługowych. Dzieje się tak z uwagi na mnogość ich zalet oraz zwiększenie komfortu użytkowania nieruchomości. Obecnie większość inwestorów decyduje się na wybór jednej z dwóch opcji: rolet natynkowych i podtynkowych. To, które z nich najlepiej sprawdzą się w konkretnym przypadku, zależy od kilku czynników, które omówiliśmy w poniższym tekście.

Rolety natynkowe

Zalety i cechy rolet zewnętrznych

Przesłona okienna, jaką są rolety zewnętrzne to wybór, który znacznie różni się od modeli montowanych wewnątrz domu. Wśród największych zalet tego rozwiązania możemy wymienić:

  • Termoizolacja –t a zaleta działa w dwie strony: zamknięcie, czyli opuszczenie rolety pozwala zarówno na zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku, co znacznie podwyższa komfort cieplny jak i na zapobieganiu nagrzewania się wnętrza w ciepłe dni. Oznacza to, że opuszczona roleta zewnętrzna zimą będzie izolowała wnętrze przed chłodnym powietrzem z zewnątrz oraz zatrzymywała ciepło w środku. Z kolei latem opuszczona roleta uniemożliwia zbyt mocne nagrzanie się wnętrza i pozwala uzyskać przyjemny cień w domu.
  • Ochrona akustyczna – opuszczone rolety zewnętrze pozwalają na tłumienie dźwięków z zewnątrz, dzięki czemu pozwalają stworzyć optymalne warunki do wypoczynku.
  • Zacienienie – funkcja ta szczególnie przydatna jest w sypialniach, ponieważ pozwala na ograniczenie dostępu światła słonecznego do wnętrza np. nad ranem, gdy chcemy dłużej pospać.
  • Ochrona antywłamaniowa i przed uszkodzeniem – roleta zewnętrzna to również świetna ochrona, zarówno przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak lecący w trakcie koszenia trawnika kamień. Ten rodzaj rolet może również pełnić funkcję antywłamaniową.

Różnice między roletami natynkowymi i podtynkowymi

Jak już wspomnieliśmy, najpopularniejszymi rodzajami rolet zewnętrznych są modele natynkowe i podtynkowe. Różnią się one głównie sposobem ich montażu oraz końcowym efektem wizualnym. Zdecydowanie dyskretniej prezentują się rolety podtynkowe, ponieważ ich skrzynkę można umieścić w elewacji budynku. Z kolei rolety natynkowe są łatwiejsze do zamontowania, jednak zdecydowanie bardziej widoczne.

Rolety natynkowe

Rolety natynkowe, nazywane również elewacyjnymi lub naokiennymi są rozwiązaniem tanim i łatwym w montażu. Z tego powodu jest to bardzo popularny produkt zakładany zarówno na stare budynku z istniejącą już elewacją, jak i na nowe inwestycje. Ten rodzaj rolet zamknięty jest w skrzynce owalnej lub tez ściętej pod kątem 450°. Rozmiar skrzynki, do której chowa się roleta, zależny jest w głównej mierze od jej wysokości oraz rodzaju pancerza. Co ciekawe, dzięki rozwiązaniu w postaci mocowania ślizgaczy pancerza za pomocą wkrętów do pokrywy bocznej do wymiany ślizgacza, nie ma konieczności demontażu całej rolety. Roleta natynkowa ma również możliwość zamontowania moskitiery przydatnej głównie w sezonie letnim.

Rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe to system niewymagający powiększenia otworów okiennych, a ich skrzynka może być zarówno wkomponowana w elewację, jak i zabudowana, by praktycznie ukryć ją przed naszym wzrokiem. Dodatkowo w razie awarii dostęp do skrzynki jest niezwykle prosty dzięki klapie rewizyjnej znajdującej się w dolnej części. Warto wspomnieć, że ten rodzaj rolet montuje się razem z oknem, co pozwala uzyskać dyskretny i elegancki efekt bez dużej ingerencji w wygląd budynku.

Rolety natynkowe

Który model wybrać?

Stojąc przed wyborem rolet zewnętrznych, warto dobrze rozważyć wszystkie wady i zalety dwóch powyższych rodzajów. Należy mieć również na uwadze fakt, że modele podtynkowe są zdecydowanie bardziej dyskretne, jednak ich montaż jest trochę bardziej skomplikowany. Nie wpływają one również tak bardzo na kształt budynku. Istotnym faktem jest też to, że rolety podtynkowe montuje się wraz z oknem, dlatego właściciele starszych domów mają do wyboru montaż rolety natynkowej lub wymianę okna wraz z roletą, co jest zdecydowanie bardziej czasochłonne i kosztowne.

Montaż rolet podtynkowych i natynkowych w Lublinie

Nasza firma Roltex specjalizuje się w montażu rolet natynkowych i podtynkowych. Oferujemy naszym klientom bezpłatne konsultacje oraz wsparcie na każdym etapie realizacji zamówienia. Świadczymy usługi na terenie Lublina i okolic, oferując najwyższej jakości działania z zakresu montażu rolet różnego rodzaju.

Rolety na wymiar Lublin: ☎ Tel: 511 118 566