roleta zewnętrzna z napędem elektrycznym

Jaki napęd będzie najlepszy do rolet zewnętrznych?

Rolety zewnętrzne, dawniej kojarzone głównie z lokalami usługowymi, zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością wśród właścicieli domków rodzinnych i mieszkań. Z roku na rok przybywa zarówno budynków nowych jak i już istniejących, wyposażonych w to ciekawe rozwiązanie techniczne.

Dlaczego warto wyposażyć dom w rolety zewnętrzne?

rolety zewnętrzneSwoją coraz większą popularność rolety zewnętrzne zawdzięczają szeregowi zalet, wśród których wymienić można:

    • designerski i nowoczesny wygląd całego budynku,
  • zwiększenie komfortu przebywania w pomieszczeniu dzięki regulacji dopływu promieni słonecznych,
  • dużo większy poziom bezpieczeństwa i dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem,
  • obniżenie rachunków za ogrzewanie budynku czy też mieszkania.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Decyzja o instalacji rolet zewnętrznych to dopiero pierwszy krok w ich odpowiednim doborze. Teraz pozostaje najważniejsze pytanie: jaki rodzaj wybrać? W sklepach znajdziemy wiele różniących się od siebie budową modeli, wśród których możemy zdecydować się na rolety natynkowe i podtynkowe. W tym przypadku decyzja jest raczej prosta i w dużej mierze zależy od konstrukcji budynku i zamierzonego przez nas efektu.

Większy problem nastręcza kupującym drugi podział rolet zewnętrznych uzależniony od napędu użytego w danym modelu. Możemy tu wyróżnić rolety zewnętrzne z napędem ręcznym oraz elektrycznym. Jakie są zalety i wady każdego z nich?

Rolety zewnętrzne sterowane ręcznie

rolety zewnętrzne, sterowane ręcznieJest to zdecydowanie prostszy i częściej wybierany napęd, a przy tym zdecydowanie tańszy niż rolety elektryczne. Modele wyposażone w takie rozwiązanie sterowane są przy użyciu zwijacza pod postacią mocnej linki bądź taśmy. Zdarzają się również modele wyposażone w mechanizm sprężynowy lub zwijacz korbowy. Mechanizm działania tego typu rolet zewnętrznych jest analogiczny do modeli wewnętrznych. Wystarczy jedynie pociągnąć za zwijacz, by manipulować położeniem rolety.

Zaletą tego typu mechanizmów jest prostota i praktyczny brak awarii, a w przypadku problemów z prawidłowym działaniem rolet – ich prostota w naprawie. Rolety wyposażone w ręczny napęd nie wymagają również instalacji dodatkowych gniazdek elektrycznych i całej sieci instalacji elektrycznej oraz są rozwiązaniem, którego dalsza eksploatacja nie będzie nas nic kosztowała.

Minusem będzie oczywiście konieczność używania pewnej siły w trakcie sterowania mechanizmem, dlatego tego typu rozwiązanie najlepiej sprawdza się przy małych i średnich roletach. Dodatkowo należy pamiętać, że mechanizm w który wyposażona jest roleta będzie umieszczony w kasetce, której nie da się zasłonić, dlatego warto mieć na uwadze ten niewielki defekt wizualny.

Rolety zewnętrze sterowane elektrycznie

rolety zewnętrzne, sterowane elektrycznieDrugi rodzaj rolet zewnętrznych jest zdecydowanie prostszy i łatwiejszy w obsłudze. Obsługa rolet elektrycznych sprowadza się do naciśnięcia odpowiedniego przycisku, co sprawia, że posługiwać się nimi mogą zarówno dzieci jak i osoby starsze. Dodatkowym atutem jest możliwość sterowania większością nowoczesnych modeli za pomocą aplikacji dostępnych na tablet lub smartfon. Pozwala to sterować roletami zarówno z domu jak i z dużej odległości, np. z pracy czy rodzinnego wyjazdu. Dodatkowo napęd i kasetki ukryte są w ścianie, co nie burzy efektu wizualnego budynku.

Minusem tego typu rozwiązania będzie na pewno dużo większe zaawansowanie technologiczne, które w przypadku awarii zmusza nas do wezwania osób specjalizujących się w naprawie tego typu systemów. Dodatkowo instalacja napędu elektrycznego wiąże się z dużo wyższymi kosztami i koniecznością ingerencji w strukturę budynku, ponieważ napęd musi być podłączony do prądu co wymusza konieczność założenia dodatkowego gniazda i podciągnięcie instalacji elektrycznej. Problemem mogą okazać się również wszelkie awarie zasilania oraz braki napięcia, uniemożliwiające sterowanie roletami.

Instalacja rolet zewnętrznych z napędem elektrycznym to dosyć duże przedsięwzięcie, dlatego najlepiej sprawdzi się w przypadku nowych budynków, w których wystarczy wcześniejsze zaplanowanie takiej instalacji na poziomie powstawania projektu domu.